Skip Navigation LinksHome > Média > Média o nás > IDEB Radar krátkého dosahu ReVISOR

IDEB: Radar krátkého dosahu ReVISOR

www.army.cz (15.5.2014) Pardubická firma Retia se může pochlubit celou řadou lokačních prostředků, které už jsou zařazeny do výzbroje Armády České republiky. Na Mezinárodním veletrhu obranné techniky IDEB v Bratislavě představila lokátor krátkého dosahu ReVISOR, který je od dubna letošního roku ve výzbroji 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice.

Lokátor ReVISOR představuje základní prostředek radarového průzkumu vzdušného prostoru bojiště. Detekuje, identifikuje a s rychlou obnovou informace sleduje vzdušné cíle. Podporuje moderní protiletadlové komplety velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very-SHort-Range Air Defense) a krátkého dosahu SHORAD (SHort Range Air Defense) v jejich úsilí efektivně ničit prostředky vzdušného napadení. Pomáhá při ochraně základen či jednotek před napadením vrtulníky, bojovými letouny a rovněž bezpilotními prostředky. K tomuto účelu je vybaven modulem komunikace a modulem velení a řízení C2. Informace o získané vzdušné situaci přenáší na podřízené palebné prvky, které tak mohou být efektivně řízeny prostřednictvím pracoviště velitele.

„Toto zařízení pracuje do vzdálenosti dvaceti pěti kilometrů. Získané informace předává s pomocí modulu C2 dále na palebné prvky. Modul velení a řízení je mobilní, takže obsluha může pracovat až ve vzdálenosti dvou set metrů od samotné antény. To ji chrání před případným vzdušným útokem protivníka,“ vysvětluje Jiří Novák z firmy Retia. „Armáda České republiky potřebuje tyto lokátory ke splnění úkolů, které před ní stojí. Konkrétně by měly společně s protiletadlovými komplety RBS-70 zařazeny k ochraně úkolového uskupení. Jeden exemplář již převzal strakonický pluk, druhý vyrobený kus je zde vystaven a armádě bude předán do konce letošního roku. Další dva lokátory dodáme do listopadu 2015. Podobný prostředek potřebují i ozbrojené síly Slovenské republiky. Také s nimi jednáme o případných dodávkách.“

Samotná anténa lokátoru je umístěna na jednonápravovém přívěsu. V případě potřeby je ji možné namontovat i na kolové či pásové obrněné vozidlo.

Zdroj: www.army.cz  http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/mezinarodni-veletrh-obranne-techniky-ideb:-radar-kratkeho-dosahu-revisor--97558/