Skip Navigation LinksHome > Novinky > České a slovenské firmy společně vyvíjejí radar pro armádu

České a slovenské firmy společně vyvíjejí radar pro armádu

České a slovenské firmy společně vyvíjejí radar pro armádu

Pardubice - Tři české a dvě slovenské firmy podepsaly memorandum o spolupráci na projektu 3D radaru středního dosahu typu MADR RL-3DM ReUNION. Zařízení by mohlo nahradit zastaralé radary ruské výroby v armádách České a Slovenské republiky. Zároveň byly představeny parametry radaru, který bude vznikat z dodávek zúčastněných výrobců. Měly by odpovídat všem požadavkům české armády, řekl ČTK generální ředitel společnosti RETIA Pardubice Petr Novák.

"Udělali jsme technický rozbor, co jsme a nejsme schopni ve spolupráci s partnery zajistit. Dospěli jsme k názoru, že s tím, co máme a používáme v jiných systémech nebo máme ve vývoji, jsme schopni velmi dobře požadavky armády naplnit. Na základě toho jsme přikročili ke spuštění společného projektu," uvedl Novák.
Mobilní zařízení má být schopné detekovat cíle o odrazové ploše metr čtverečný na vzdálenost až 250 kilometrů. Do projektu se kromě pardubických společností Retia a Eldis zapojila i česká automobilka Tatra Trucks, za slovenskou stranu firmy EVPÚ a VOP Slovakia. První prototyp má být hotový do konce roku 2016.
Konsorcium firem předpokládá, že šest radarů koupí česká a čtyři slovenská armáda. Cena jednoho zařízení nepřevýší 325 milionů korun, což je cena radaru TRS-15, který české armádě vloni nabízel polský výrobce, bude však nejméně o generaci vyspělejší. Žádný kontrakt s armádou však zatím výrobci neuzavřeli. Radar vyvíjejí na své náklady a riziko a slibují, že armádě poskytnou i bankovní záruky pro případ, že by zařízení požadovaná kritéria nesplňovalo.
Novák tvrdí, že v západních zemích jsou národní výrobci vojenské techniky preferováni, v Česku to ale neplatí. Dodavatelské firmy se také "zaklínají" přínosem projektu pro zaměstnanost, ekonomiku a státní pokladnu. Podle jejich propočtů ušetří český státní rozpočet 1,3 miliardy a slovenský 788 milionů korun. Radar by také mohl mít velký exportní potenciál, neobejde se však bez dobrých referencí české a slovenské armády.

Zdroj: http://www.financninoviny.cz/zpravy/ceske-a-slovenske-firmy-spolecne-vyvijeji-radar-pro-armadu/1054449?utm_source=rss&utm_medium=feed