Skip Navigation LinksHome > Novinky > RETIA se rozhodla pro spojení s CZECHOSLOVAK GROUP

RETIA se rozhodla pro spojení s CZECHOSLOVAK GROUP

RETIA se rozhodla pro spojení s CZECHOSLOVAK GROUP

Přední český radarový výrobce RETIA a.s., podnik budovaný od roku 1993 na zelené louce svými akcionáři, bývalými inženýry pardubické Tesly, se rozhodl spojit se skupinou CZECHOSLOVAK GROUP. Ta získá v RETIA a.s. stoprocentní podíl. Orgány i management RETIA a.s. zůstávají dle dohody obou stran beze změny. Smlouva o prodeji akciových podílů byla podepsána v tomto týdnu. Cena transakce je neveřejná.

Jedná se o výsledek dlouhého procesu hledání strategického partnera, který by podpořil expanzi společnosti a zajistil kontinuitu v situaci, kdy bude z firmy postupně odcházet generace zakladatelů, kteří byli dodnes zároveň vlastníky i manažéry společnosti. Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) získá ve společnosti RETIA a.s. stoprocentní podíl. V souvislosti s transakcí nedochází k žádným změnám v orgánech či managementu společnosti. Ten zůstává ve svých funkcích, což byla i jedna z podmínek vyžadovaných v zájmu kontinuity a stability ze strany CSG.

Petr Novák, generální ředitel RETIA a.s., k tomu uvádí: „Naše společnost byla založena v roce 1993 společníky s podíly 6,5 až 12 procent, kteří stárnou spolu s firmou, takže přirozeně vyvstala nutnost řešit dlouhodobou vlastnickou stabilitu podniku, který jsme vybudovali. Z různých nabídek a projektů strategického partnerství, které přicházely, jsme zvolili prodej našich akciových podílů CZECHOSLOVAK GROUP. Šlo nám o to najít partnera, který prokázal, že dokáže nejen vlastnit, ale i úspěšně rozvíjet výrobní společnosti obranného průmyslu, a který bude rozvíjet i firemní identitu, značku RETIA, které jsme věnovali velký kus života. Dalším naším požadavkem bylo, aby kupcem byl transparentní český vlastník.“

Michal Strnad, generální ředitel CZECHOSLOVAK GROUP, uvádí: „RETIA je ekonomicky zdravá, prosperující a dobře řízená high-tech firma. Naším cílem je zachovat plnou kontinuitu s dílem zakladatelů, kteří podnik úspěšně vybudovali, a pomoci mu v dalším, zejména obchodním rozvoji. Stejně jako jiné výrobní podniky ve skupině CZECHOSLOVAK GROUP bude i RETIA a.s. fungovat samostatně, ale zároveň je možné nacházet synergické projekty, do kterých se společně zapojí vedle RETIA a.s. další společnosti skupiny.“

RETIA a.s. je strategickým podnikem českého obranného průmyslu nejen v oblasti radarů, ale i v oblasti systémů velení a řízení. Pro Armádu ČR úspěšně modernizovala protiletadlový raketový komplet SA-6 KUB, dodala systém velení a řízení protiletadlové obrany RACCOS a radar krátkého dosahu ReVISOR. Pro policii, záchranáře či celníky vyrábí „radar vidící přes zeď“ ReTWis. Pro civilní sektor dodává záznamové systémy rodiny ReDat, včetně pokročilého software pro rozpoznávání hlasu. Společnost RETIA je také jedním z mála českých subjektů, který má zkušenosti z mezinárodního vyzbrojovacího projektu Severoatlantické aliance – podílela se na vývoji a výrobě pozemního komponentu systému AGS (Alianční systém průzkumu povrchu). 

Jedním ze současných projektů je spolupráce s izraelským radarovým výrobcem ELTA Systems v řízení na dodávku radarů protivzdušné obrany MADR pro Armádu ČR. V jeho rámci by se 30 procent výroby a 40 procent služeb v rámci životního cyklu zajišťovalo prostřednictvím RETIA a.s. a dalších českých firem v České republice. Součástí projektu je i přenos linky na výrobu anténních DTR modulů využívajících nejmodernější galium-nitridové technologie.

Tržby RETIA a.s. za rok HR 2014 dosáhly 531 mil. Kč a EBITDA 77 mil. Kč a předběžné výsledku za HR 2015 jsou tržby 540 mil. a EBIDTA 127 mil. Dvě třetiny tržeb generuje společnost exportem produktů a služeb do zahraničí. Společnost sídlí v Pardubicích, kde provozuje vývojový a výrobní areál o rozloze přibližně 10.000 m2. RETIA zaměstnává více než 200 osob, vzhledem k zaměření firmy na vývoj mají dvě třetiny zaměstnanců VŠ vzdělání.

Kontaktní osoba: Mgr. Andrej Čírtek, tel. 602 494 208, e-mail: andrej.cirtek@pppartners.cz

O CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (zkráceně CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti obranné i civilní průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej vojenských a speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů, munice, strojírenských produktů pro automobilový, železniční a letecký průmysl či brzdových systémů pro kolejová vozidla, stejně jako silniční dopravní a logistické služby. Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá. Podniky holdingu CZECHOSLOVAK GROUP v roce 2015 zaměstnávaly téměř 4000 osob a vygenerovaly tržby v hodnotě 12 mld. Kč.