Skip Navigation LinksHome > Novinky > Žofínské fórum řešilo aktuální obranné a bezpečnostní otázky AČR

Žofínské fórum řešilo aktuální obranné a bezpečnostní otázky AČR

Žofínské fórum řešilo aktuální obranné a bezpečnostní otázky AČR

Ve čtvrtek 29. května se na pražském Žofíně konalo 166. Žofínské fórum, tentokrát pod názvem „Armáda České republiky – náklady versus schopnosti“.

Účastníci fóra byli ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenska generál Milan Maxim. Diskuse byla o otázkách vyzbrojování, finančního zabezpečení, veřejných zakázek a rovněž česko-slovenské obranné spolupráci.

V sále bylo více než dvě stovky hostů, většinou odborníků na problematiku obrany a bezpečnosti, k nimž patří i společnost RETIA. Přítomni byli vedoucí představitelé Ministerstva obrany ČR, bývalí náčelníci generálního štábu české armády a v neposlední řadě zástupci firem obranného a bezpečnostního průmyslu. Nechyběli ani vojenští zástupci některých velvyslanectví zahraničních států.

Ministr obrany Martin Stropnický konstatoval, že „Musíme dokončit důležité modernizační projekty, například nákup kolových vozidel. Pořídit novou techniku, např. radary a vrtulníky.“

Zvláštní část svého vystoupení věnoval ministr obrany spolupráci se Slovenskem. Zde vidí cestu k velmi efektivnímu vynakládání prostředků na obranu ve společných projektech a stále užší spolupráci.

Martin Stropnický zdůraznil fakt, že upřednostnění domácího obranného průmyslu je samozřejmou povinností, ale i tato skutečnost má svá úskalí. Především je třeba, aby čeští zbrojaři byli schopni nabídnout výrobek na úrovni těch zahraničních, a aby o něj mělo zájem i zahraničí. „Nesmíme však být v pozici toho, kdo ve snaze přednostně nakoupit domácí výrobek bude jednat neefektivně. Nepřeji si nic jiného než doporučovat náš domácí výrobek zahraničním partnerům,“ ujistil přítomné v žofínském sále ministr.

Náčelník Generálního štábu AČR vyzval firmy k větší aktivitě ve vývoji nových výrobků srovnatelných se světem, které armádě mohou nabídnout v určité perspektivě. Ujistil přítomné v sále, že do konce letošního roku bude zpracována koncepce výstavby AČR s výhledem na příštích deset let. Bude v ní uvedeno nejen to, co budou vojáci potřebovat, ale také za kolik.