Skip Navigation LinksHome > Média > Média o nás > Oči a uši systému RBS 70

Oči a uši systému RBS 70

Protiletadlový systém RBS-70 uvidí dál, resort vypsal soutěž na speciální čidlo

25.6.2012 • Ministerstvo obrany má v plánu pořídit „oči a uši" protiletadlovému raketovému systému RBS-70. Zatímco dosud dokáže komplet zlikvidovat jen cíle vzdálené maximálně 10 kilometrů, speciální radiolokátor dokáže zaměřit letouny pohybující se až třikrát daleko.

I přesto, že komplet RBS-70 patří mezi světovou špičku v systémech kategorie SHORAD (Short Range Air Defense), má podle ředitele sekce vyzbrojování plukovníka Pavla Bulanta své limity - nedohlédne dál než je schopnost střelce, respektive předsunutého pozorovatele. Ministerstvo obrany proto vypsalo veřejnou obchodní soutěž na pořízení průzkumného čidla, které by schopnosti systému posunulo dál.

„Doplnili bychom tím kompletně systém SHORAD, kdy jsme měli pořízený palebný prostředek a nyní jsme dokoupili oči a uši systému," vysvětlil Bulant s tím, že vítěz soutěže by měl být znám v řádu několika měsíců.

Vážným kandidátem na vítěze je přitom výrobek od pardubické zbrojařské firmy RETIA. Ta by armádě dodala jednak vlastní průzkumný radiolokátor, kromě toho by zajistila také jeho plnou integraci do systému velení a řízení pozemní protivzdušné obrany RACCOS.

Čidlo je podle technického ředitele společnosti Pavla Mužáka zkonstruováno tak, aby bylo schopné detektovat cíle do vzdálenosti 28 kilometrů. „Umí zachytit zejména letouny, které se pohybují těsně nad úrovní terénu, kromě toho dokáže detektovat cíle s malou odraznou plochou i bezpilotní prostředky - tedy to, co dnes patří k trendům soudobého boje. Tyto cíle pak přidělí jednotlivým palebným prvkům k ničení," doplnil Mužák. Podle něj by se jednotka PVO na úrovni četa mohla takto „vybavena" plnohodnotně zapojit i do mezinárodních operací.

„Jsem potěšen, že v dnešní době, kdy český průmysl nezažívá hvězdné chvíle, se v této kategorii našel prostředek tuzemské produkce, který je naprosto srovnatelný se světovou špičkou," konstatoval ředitel sekce vyzbrojování Pavel Bulant minulý týden v Boleticích na cvičení strakonické protiletadlové raketové brigády v Boleticích, která má komplet RBS-70 ve výzbroji.

Zdroj: http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/protiletadlovy-system-rbs-70-uvidi-dal--resort-vypsal-soutez-na-specialni-cidlo-71511/

Oči a uši systému RBS 70_1
Oči a uši systému RBS 70_2
Oči a uši systému RBS 70_3