Skip Navigation LinksHome > Média > Média o nás > Pardubická RETIA bude vyrábět pro NATO

Pardubická RETIA bude vyrábět pro alianční systém NATO

Aktuality

Pardubický kraj / Krajský úřad

Pardubická RETIA bude vyrábět pro alianční systém NATO

Pardubická RETIA, a. s. patří mezi patnáct firem z celého světa, které se budou podílet na vývoji a realizaci mobilního pozemního projektu aliančního programu NATO pro sledování pozemních cílů AGS (Alliance Ground Surveillance).

„Jako první v Evropě jsme v září podepsali smlouvu s německou společností CASSIDIAN - EADS Deutschland GmbH na dodávku hardware pro mobilní pozemní část, který je součástí programu," uvádí generální ředitel společnosti RETIA Petr Novák. CASSIDIAN zajišťuje vývoj a realizaci programu pro agenturu NAGSMA (NATO AGS Military Agency).

     Při této příležitosti se v úterý 20. listopadu nejprve ve společnosti RETIA a poté v sálech pardubického zámku uskutečnilo slavnostní zahájení a prezentace projektu. K významným hostům patřili zástupci firmy CASSIDIAN, Generálního štábu Armády České republiky, ministerstva obrany, poslanci a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

     Vedoucí projektu Petr Tichý vysvětluje: „AGS je průzkumný systém, který bude hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti a umožní Alianci vést nepřetržitý a efektivní průzkum a identifikaci pozemních stacionárních a pohyblivých cílů v zájmovém prostoru. Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem."

     Několik let připravovaný největší projekt NATO dostal nyní konkrétní obrysy. „Uplatníme v něm své zkušenosti z téměř dvacetiletého partnerství Armády ČR (AČR), pro niž jsme modernizovali systémy protivzdušné obrany státu," vysvětluje ředitel Petr Novák. „Naším hlavním referenčním výrobkem je systém velení řízení, v AČR uveden pod názvem RACCOS, který je úspěšně zaveden v armádě od roku 2007," podtrhuje ředitel další odborné zkušenosti firmy.

     Účast RETIA, a. s. v projektu AGS je velkým uznáním a úspěchem českého průmyslu. „Česká firma se dostala do exkluzivní společnosti firem obranného průmyslu ve světě. To napomáhá k upevnění postavení naší země v rámci NATO a posiluje její důvěryhodnost a spolehlivost. Navíc peníze, investované českým státem do projektu NATO, se formou regulérní zakázky pro český obranný průmysl zase vrátí zpět," říká prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

     AGS se kromě České republiky účastní dalších čtrnáct států Severoatlantické aliance. Aliance počítá s nasazením systému AGS  pro všechny druhy operací po roce 2016, kdy dosáhne plných operačních schopností. Získaná data budou poskytovat důležité informace mimo jiné i českým vojákům.

Zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/72263/pardubicka-retia-bude-vyrabet-pro-aliancni-system-nato