Skip Navigation LinksHome > Média > Média o nás > Radar ReUNION: Česko a Slovensko společně

Radar ReUNION: Česko a Slovensko společně

Včera došlo k významné události. Pět českých a slovenských firem podepsalo memorandum o vývoji a výrobě radaru středního dosahu ReUNION (celým typovým označením RL-3DM ReUNION). Radar je vyvíjen pro pro Armádu ČR a Ozbrojené síly SR a má také velmi vysoký exportní potenciál.

Přelomová spolupráce českých a slovenských firem
Podpisem memoranda daly zúčastněné firmy veřejný slib ve stanoveném termínu vyvinout, vyrobit a dodat požadovaný počet jednotek radaru ReUNION pro ozbrojené síly České a Slovenské republiky. Slavnostního podpisu byli přítomni zástupci českých firem RETIA (integrátor projektu), ELDIS, TATRA TRUCKS a slovenských VOP Slovakia a EVPÚ.

Přibližně 2/3 zakázky připadne českému průmyslu a cca 1/3 realizuje slovenský průmysl. TATRA dodá podvozkové platformy pro radar. Ostatní firmy jsou pak odborníky v elektronice, v oblasti řídících a navigačních systémů, radiolokační, radionavigační a radiokomunikační techniky.

„Rozbuškou“ spolupráce českých a slovenských firem se stala potřeba České a Slovenské republiky nahradit zastaralé radary středního dosahu sovětské výroby – P-19 a P-37. Jedná se o zařízení klíčové pro ochranu vzdušného prostoru obou zemí.

Na česko-slovenském trhu je podle konsorcia prostor pro deset mobilních radarů protivzdušné obrany MADR (Mobile Air Defence Radar), jako je ReUNION. Česká armáda počítá s nákupem šesti radarů a slovenská s nákupem čtyř radarů.

Radar středního dosahu typu ReUNION dokáže zajistit trojrozměrný pohled nad civilním a vojenským leteckým provozem nad územím České a Slovenské republiky. Radar je také klíčový pro vzdušnou obranu země.

ReUNION oproti zastaralým sovětským radiolokátorum slibuje řadu výhod. Jednou z nejdůležitějších je, že dokáže přímo dodávat digitální informace o pozici a výšce cíle.

Analogové informace ze sovětských radarů P-37 se musí převádět do digitální podoby a poté zobrazovat na obrazovce řídicího letové provozu -  v 261. středisku řízení a uvědomování ve Staré Boleslavi.

Avšak radar dodá informaci jen o poloze cíle, nikoliv výšce. Informace o výšce obstarává sovětský výškoměr PRV-7.

Problém však je, že informace z výškoměru PRV-17 se do digitální podoby nepřevádějí. Situace je v současnosti řešená tak, že při ostrém hotovostním zásahu má řídící letového provozu udržovat telefonické spojení s operátorem, který sedí v kabině radiolokačního výškoměru a manuálně vypočítává výšku zadaného cíle.

Takové problémy u nabízeného radaru ReUNION českých a slovenských firem nehrozí. ReUNION je 3D radar, což znamená, že zároveň zjišťuje jak dálku, tak i výšku cíle. Radar řídícímu spolehlivě zobrazí přesnou informaci o dálce i výšce cíle.

ReUNION
Radar ReUNION je konstruován jako nejlepší ve své třídě. Základní parametry je dosah 250 km, kde lze detekovat cíle o velikosti 1 m2. Pro představu, čelní odrazová plocha ruské stíhačky Su-27 je 15 m2 a MiGu-29 právě 1,5 m2.

Radiolokátor RL-3DM ReUNION je moderní 3D primární přehledový radar s integrovaným sekundárním radarem schopným pracovat v módu 1, 2, 3A/C, 4 a do budoucna i v módu 5. Vybaven je polovodičovým distribuovaným vysílačem v monopulsním provedení pro měření azimutu i elevace.

Umožňuje 24hodinový provoz po 7 dní v týdnu a vyžaduje minimum údržby. Běžný provoz by měl být natolik jednoduchý, že k jeho zajištění bude stačit poloviční počet obsluh - což je pro radiolokační vojsko AČR, jež už dlouho trpí podstavy z důvodu určitého zanedbání této odbornosti, další dobrá zpráva. Velkou výhodou by měla být nativní integrace do systémů velení a řízení Vzdušných sil Armády ČR.

Díky integrovanému sekundárnímu radaru navíc bude schopen poskytnout i další informace o identifikaci cíle díky schopnosti přijímat data z vysílače na palubě letounů a následné korelaci s databází letových plánů.

Tato schopnost dosud AČR chyběla. Má sice přístup k radiolokační informaci z civilních sekundárních senzorů, s ReUNIONem ovšem bude disponovat vlastní sekundární informací a bude tak moci být na civilní straně do určité míry nezávislá.

Na rozdíl od nich však budou vysoce mobilní - veškeré komponenty radaru se vejdou do jednoho standardního kontejneru ISO 1C a bude tak přepravitelný na vozidle Tatra 815-7 8×8, po železnici, lodí či letadlem typu C-130 Hercules či srovnatelným.

To umožní radar v případě potřeby jednoduše rozvinout kdekoli bude potřeba - ať už na domácím území v případě potřeby zajištění bezpečnosti velké akce, tak jako tomu bylo například v roce 2002, kdy se v Praze konal summit NATO, nebo v případné zahraniční misi.

Šance pro český a slovenský průmysl
Vývoj a případný nákup radaru ReUNION má široký pozitivní dopad na český a slovenský průmysl, a ostatně i na české a slovenské daňové poplatníky. Z hlediska práva EU lze zadat strategickou vojenskou zakázku domácímu výrobci přímo. Takové řešení má mnoho výhod a běžně ho využívají všichni členové Evropské unie.

Velkou výhodou nákupu sofistikované domácí techniky je nabytí strategického know-how, získání konkurence schopného výrobku s velkou přidanou hodnotou a udržení a posílení technicky náročných pracovních míst.

Nelze ani opomenout finanční výhodu pro daný stát. Ministerstvo obrany zaplatí stejně, ale díky daním dostane Česká republika minimálně 1/3 nákladů zpět. To nelze říct o nákupu zahraniční techniky, kdy veškeré peníze jdou mimo hranice ČR.

ReUNION přijde na 325 milionů korun, stejně jako zastaralý polský radar TRS-15, který české armádě vloni nabízel polský výrobce. V případě zvolení českého řešení dostane český stát z jednoho nakoupeného radaru ReUNION 100 miliónů zpět a přitom podpoří český průmysl.

Sami výrobce říkají, že ze zakázky pro Českou a Slovenskou republiku nebudou mít žádný zisk. Dostanou však špičkový výrobek, který mohou nabízet na zahraničních trzích a dále tak přispívat daněmi do pokladny České republiky.

ReUNION je ze strany uživatele definován jako náhrada radarů P-37 a výškomerů PRV-17 s výbornou využitelností i pro potřeby protivzdušné obrany, zejména raketového vojska, na taktické i operační úrovni.

ReUNION má tak velkou šanci uplatnění v nových zemích NATO jako jsou Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a pobaltské státy, kde je naléhavá nutnost obměny starých sovětských radarů. V této oblasti můžeme mluvit o potřebě cca 20 kusů.

Celosvětový trh však odhaduje konsorcium českých a slovenských firem na 60 radarů typu MADR v následujících 15 letech. Potenciálním trhy je například Jižní Amerika, Afrika a Střední Asie. Bez cizích součástek a zodpovídání se třetí straně lze navíc prodávat radar široké škále zemí.