Skip Navigation LinksHome > Média > Média o nás > Realistická modernizace KUB

Realistická modernizace protiletadlového raketového komplexu KUB

Odborníci se shodují na tom, že hlavní problém komplexu KUB není v podvozku nebo radiolokátoru SURN Cz ale v řízených střelách. Jedná se o jejich motor, který má limitovanou životnost i při ideálních podmínkách skladování.

Společnost RETIA, která nedávno realizovala rozsáhlou modernizaci komplexu KUB přišla s řešením. To se podařilo nalézt ve spolupráci se znalostními odborníky pracujícími na brněnské Univerzitě obrany a příslušníky 25. protiletadlové raketové brigády ze Strakonic.

V praxi stačí nahradit dosavadní řízené střely zahraničním typem ASPIDE vyráběným společností MBDA. Výhodou je, že při stejném dosahu mají nižší hmotnost, a zároveň jsou uloženy v přepravních/odpalovacích kontejnerech. Proto není třeba tuto munici neustále nakládat na odpalovací lišty a následně skládat na rozměrná přepravní/nabíjecí vozidla. K navádění může sloužit zavedený modernizovaný radiolokátor SURNCz bez větších úprav. Uvedené řešení prodlužuje životnost a zvyšuje efektivitu nasazení osvědčeného protiletadlového komplexu a je nesrovnatelně levnější než akvizice nové techniky. V podstatě je i v souladu s názory některých specialistů NATO, kteří preferují plné spektrum prostředků protiletecké obrany, které je schopné použití v kteroukoli denní dobu a za jakýchkoli povětrnostních podmínek.

zdroj: http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/realisticka-modernizace-protiletadloveho-raketoveho-komplexu-kub-54976/