Skip Navigation LinksRETIA - LEPŠÍ PŘEHLED > Novinky > Na novém systému protivzdušné obrany SPYDER bude m

Na novém systému protivzdušné obrany SPYDER bude mít výrazný podíl český průmysl

24. 03. 2021

Nejvýraznějším projektem modernizace prostředků protivzdušné obrany naší armády je pořízení nového protiletadlového raketového kompletu krátkého a středního dosahu (SHORAD) v předpokládané hodnotě přibližně 10 miliard Kč.

Na novém systému protivzdušné obrany SPYDER bude mít výrazný podíl český průmysl

Ztráta kontroly nad vlastním vzdušným prostorem může v krajním případě znamenat i ztrátu státní suverenity se všemi důsledky pro naši bezpečnost. Proto patří zajištění účinné obrany vzdušného prostoru k hlavním prioritám Ministerstva obrany při probíhající modernizaci naší armády.

Moderní protiletadlový raketový systém je zárukou vysoce účinné ochrany vzdušného prostoru České republiky, její kritické infrastruktury (např. civilních a průmyslových center, elektráren, vodních zdrojů, atd.) a zároveň poskytuje obranu proti celé škále prostředků vzdušného napadení, včetně letounů, bezpilotních prostředků nebo raket s plochou dráhou letu. Společně se stíhacím letectvem a průzkumnými a radiolokačními prostředky pak tvoří hlavní páteř protivzdušné obrany státu.

Aktuálně pořizovaný, moderní protiletadlový komplex SPYDER, jehož výrobcem je izraelská státem vlastněná společnost Rafael ve výzbroji nahradí zastaralý sovětský systém KUB z poloviny 80. let a bude znamenat zásadní změnu ve schopnostech armády účinně bránit vzdušný prostor nad ČR.

Více zde